Czym jest alergia i jak się może pojawić? Jakie istnieją sposoby, aby ją ograniczyć? Jak ją wyleczyć?

Alergologia to dziedzina medycyny, zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem różnorodnego rodzaju alergii. Alergie jak wszystkim wiadomo, to nieprawidłowe reakcje organizmu na bodźce zewnętrze, które określamy alergenami. Odpowiedzialny jest za nie nasz układ immunologiczny.

Jesteśmy w stanie wyróżnić kilka rodzajów alergenów. Jedne z nich to alergeny pokarmowe, które wprowadzane są do naszego organizmu z pokarmem, kolejne alergeny kontaktowe – bardzo często uczulające naszą skórę, inne alergeny wziewne, jakie wdychane są przez układ oddechowy, a również różnego rodzaju lekarstwa, antybiotyki i środki znieczulające. Taki lekarz będzie najbardziej pomocny nie tylko wtedy, jak stwierdzimy, iż cierpimy na alergię. Często tak jest, że zaobserwowane objawy chorobowe nie powinny jednoznacznie świadczyć o reakcji uczuleniowej, coraz częściej natomiast konieczne jest zrobienie testów alergologicznych (czytaj więcej).
uczulenie u dzieci
Autor: Vileda
Źródło: Vileda

Do najbardziej popularnych alergenów zalicza się kurz, roztocza i pyłki roślin. Po stwierdzeniu alergii, w wielu okolicznościach można dobrać terapię, która polega na odczulaniu, czyli stopniowym podawaniu niewielkich dawek alergenu. Alergia rzeczywiście odnosi się do ludzi w każdym wieku. Tego rodzaju choroba alergiczna jest atopowym zapaleniem skóry, która bardzo często ustępuje przed skończeniem dziesiątego roku życia, zaś w następnych latach może wystąpić astma oskrzelowa. Jak objawy alergii odnoszą się do układu oddechowego, to tak jak w przypadku astmy oskrzelowej, z pomocą przychodzi pulmonolog.

Dosyć często jednak alergia ujawnia się w bardzo młodym wieku, w tego rodzaju zdarzeniu ze wsparciem przychodzi alergolog dziecięcy. Zależnie od miejsca, w którym mieszkamy realna jest lepsza oferta tego typu usług, niemniej najbardziej optymalne możliwości są w dużym mieście, tak więc jak alergolog dziecięcy Warszawa będzie faktycznie najlepszą destynacją.

Nie można z pewnością bagatelizować żadnych tego typu objawów, zwłaszcza w przypadku naszego dziecka. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą – skontaktuj się Jeśli nie będziemy o tym pamiętać i to zbagatelizujemy, to w przyszłości mogą z takiego powodu wyniknąć inne problemy. Z tego więc względu nie możemy z pewnością tego lekceważyć, dzięki temu unikniemy niepotrzebnych komplikacji życiowych.

Zobacz

    Zobacz też