Jakie istnieją kontuzje kolan oraz jak da się je diagnozować i leczyć.

Każda osoba uprawiająca sport wcześniej czy później ma jakąś kontuzję. Jeśli jest to jedynie minimalne naciągnięcie mięśnia, to z czasem samo przestaje boleć, lub wymaga paru małych ingerencji, na przykład chłodne lub gorące okłady oraz masaż konkretnego miejsca.

Jednak są także takie kontuzje, które potrzebują rzetelniejszych zabiegów, a najpierw powinny być one konkretnie sprawdzone pod każdym kątem, jako przykład można podać w kwestii uraz kolana, któremu powinno się wykonać usg narządu ruchu (zobacz stronę artemed.pl). Dopiero po takim badaniu można przedsięwziąć następne działania dostosowane do typu kontuzji.
kolano
Autor: 2014uknz
Źródło: http://www.flickr.com
Mówi się, iż kolano to najczęściej wystawiony na urazy punkt organizmu. Dzieje się tak, ponieważ kolano wykonuje bardzo dużo działań, jest ciągle wykorzystywany, pracuje w zasadzie non stop. Jest to także jeden z największych stawów człowieka, poprzez który można wykonywać ciąg działań – polub ten serwis artemed.pl. Istnieje całkiem dużo urazów, które mogą dotyczyć jeden z elementów kolana.

Jak powinno wyglądać leczenie kolana zależne jest od punktu kontuzji. Do najpowszechniejszych kontuzji stawy kolanowego zaliczyć powinno się przede wszystkim zwichnięcia, czyli zerwanie więzadła, zerwane całe albo częściowe mięśnia, zapalenie, które spowodowane jest za intensywny wysiłek. W stawie kolanowym można zwichnąć łąkotki, poważnie złamać kość oraz zrobić uraz chrząstki, albo zapalenie torebki stawowej.

rentgen
Autor: Peter Stevens
Źródło: http://www.flickr.com
Zasadniczą kwestią jest postawienie diagnozy. bez tego nie da się przedsięwziąć następnych działań. Niewielkie kontuzje zazwyczaj starczy rozchodzić, lub wymagają one wypoczynku. Lekarz stawiający diagnozę w ich przypadku zleca odpoczynek, przykładanie okładów, przykładowo kompresy oraz leżenie z podniesionymi nogami. Kiedy staw kolanowy sprawia ból lekarzprzepisze także leki przeciwzapalne (przejrzyj naszą propozycję http://www.artemed.pl). Niekiedy niezbędne jest, żeby zatrzymać nogę w jednej pozycji, poprzez gips. Każdy bój w kolanie może znaczyć jakąś awarię, szczególnie ten, który pokazuje się po treningu, Nie wo;no się go bagatelizować, gdyż im wcześniej wykryty poważny uszczerbek tym łatwiej oraz mniej boleśnie się go likwiduje.

Zobacz

    Zobacz też