Jakie efekty mogą mieć niedobory różnych witamin w organizmie człowieka? Za co odpowiada witamina K2?

Funkcja witamin w naszym ciele jest bardzo istotna. Nie zawsze razem z pożywieniem dostarczamy ciału jej wystarczającą ilość. Dlatego właśnie pomocne są tu różne suplementy diety, jakie dostępne są w aptece. O jakich witaminach dobrze jest pamiętać?
Witaminy wpływają w znaczący sposób na różnego rodzaju reakcje dziejące się w naszym organizmie.

fryzjer przy pracy
Autor: Mainstream
Źródło: http://www.flickr.com
Witamina K2 Solgar warto zajrzeć (warto zajrzeć) ma związek z właściwym odkładaniem się wapnia w organizmie. To ogromnie istotne, gdyż za jej przyczyną kontrolowane są na przykład ilości wapnia gromadzące się w naczyniach krwionośnych. Ten wapń w nadmiarze może prowadzić do zapychania żył, a w konsekwencji zaawansowanej choroby miażdżycowej oraz zakrzepów. witamina K2 chroni przed osadzaniem się w żyłach zbyt dużej ilości wapnia, przez co zagrożenie schorzeniami układu sercowo-naczyniowego spada.
Natomiast witamina B12 zobacz (zobacz) dobrze wpływa na naszą psychikę, ponieważ oddziałuje na układ nerwowy. Zwiększa ona możliwości, jeśli chodzi o świetną koncentrację oraz zapamiętywanie. Powinny pamiętać o niej osoby cierpiące na spadki nastroju, czujące silne rozdrażnienie albo walczące ze stresem. Witamina ta wpływa jakby antydepresyjnie, choćby dlatego, iż bierze ważny udział w powstawaniu związku zwanego serotoniną. Z reguły też zbyt mała ilość tej witaminy powoduje anemię. Wraz z innymi witaminami zapobiega odkładaniu się w ciele substancji złych, które tworzą się w czasie przemiany białek. Te związki są szkodliwe dla układu krążenia. Są w stanie doprowadzić do zawałów, czy udarów.
Ostatnio sporo dyskutuje się o niedoborach witaminy D. Za krótka ilość czasu na kąpielach słonecznych powoduje, że nasz organizm wytwarza za małe ilości witaminy D. Jednak sporo zależy od tego gdzie mieszkamy. Osoby żyjące na naszej szerokości geograficznej, w jakiej promieni słonecznych w pewnych okresach jest mało, są w większym stopniu narażone na tego typu niedobory. Zbyt małe ilości tej witaminy w naszym ciele mogą prowadzić między innymi do zwiększenia ryzyka zachorowania na nowotwór, do chorób układu krążenia, cukrzycy, czy też schorzeń autoimmunologicznych. Niedobory tej witaminy są bardzo niebezpieczne w czasie ciąży. Dla noworodków może to znaczyć uszkodzenie funkcji mózgu, a także duże prawdopodobieństwo wystąpienia autyzmu albo schizofrenii.

Jak widzimy już choćby po tych kilku przykładach, niedobory witamin mogą być dużym zagrożeniem. A nie zawsze zwraca się na to tak dużą uwagę.

Z reguły bowiem szuka się najróżniejszych innych przyczyn tego, że czujemy się źle. Natomiast warto przyjrzeć się temu tematowi z bliska, gdyż choroby robią się przez lata i ma na nie wpływ wiele czynników. Między innymi właśnie wspomniane małe ilości witamin w ciele. Warto mieć to na uwadze.

Zobacz

    Zobacz też