Smaczne wydanie zdrowego jedzenia

W naszym kraju, przez ostatnie parę lat nastała prawdziwa rewolucja w postrzeganiu potraw, goszczących na naszym stole. To, co jeszcze niedawno mieliśmy za zdrowe i pożywne, dziś jest koszmarem osób chcących odżywiać się dobrze. Zagościły u nas całkiem nowe zwyczaje kuchenne i dietetyczne, ludzie zainteresowali się właściwościami odżywczymi konsumowanych potraw, nierzadko przekładając je nad kwestie smakowe. Lecz najczęściej realizujemy dania, łączące w sobie pożywność i smak. Zielona herbata wyparła czarną, spożywamy więcej warzyw i owoców, ograniczamy cukry – ludzie stali się bardziej świadomi.

Barwny talerz
świeże zioła
Autor: KateMonkey
Źródło: www.flickr.com

Klasyczny polski obiad, którego znaczną część stanowił ociekający tłuszczem kawał mięsa, nie jest już pożądanym zjawiskiem. Teraz coraz więcej osób ogranicza spożywanie mięsa, mało tego, coraz modniejsza staje się dieta wegańska, która zupełnie eliminuje konsumowanie potraw odzwierzęcych. Zdanie organizacji prozdrowotnych jest jednoznaczne – człowiek jest wszystkożerny, nie może ograniczać swoich posiłków wyłącznie do mięsa, gdyż jest to dlań niezdrowe. Układamy swoje posiłki na kolorowo, spożywamy kasze, rośliny strączkowe, zielone warzywa, żywimy się sezonowo. Zielona herbata, znacznie bardziej zdrowa od klasycznej, wiedzie prym w wielu rodzinach. Wiele ludzi hoduje sobie zioła na balkonie, żeby za każdym razem mieć dostępny świeży pęczek oregano lub pietruszki (zioła na balkonie). Jeżeli spożywamy już dania mięsne – pozostałe informację dostępne będą tu -, ograniczamy się do kurczaka, indyka i świeżych ryb, staramy się przygotowywać wszystko dietetycznie, używać zdrowych tłuszczów. Lecz dzięki używaniu całej gamy przypraw, które poznajemy eksperymentując z daniami kuchni świata, nasze posiłki są niezwykle pyszne a przy tym ogromnie pożywne.

Co odeszło w zapomnienie?

zielona herbata
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Coraz więcej jest nam wiadomo o szkodliwości białego, wysoko przetworzonego cukru, usiłujemy nie fundować go naszym potomkom, gdyż dowiedziono, że ma działanie uzależniające. W wypiekach używamy suszonych owoców lub miodu dla nadania słodyczy. Wymieniliśmy zwykłą mąkę pełnoziarnistą, która ma sporo błonnika i wartości odżywczych. Uzdrawiająca i pyszna zielona herbata wyparła czarną, pełną kofeiny i wypłukującą z naszego organizmu wapń i żelazo (http://ceneo.pl/lp/Niedoceniane_wlasciwosci_zielonej_herbaty). Zamiast kawy sięgamy po pobudzającą yerba mate. Często interesujemy się uprawą bez nawozów, kupujemy rośliny od organicznych dostawców, własnoręcznie uprawiamy zioła na balkonie. Sporo zamieszania ostatnio zaczął budzić gluten, białko występujące w niektórych kłosach. Wiele osób, nawet tych nie uczulonych na niego, zaczęło go zastępować. Dzięki temu popularne stały się bardzo pożywne mąki z kasz jęczmiennej czy gryczanej, z ciecierzycy, brązowego ryżu czy kokosa.

Tak jak jeszcze za czasów PRL, tłuste, mięsne jedzenie było dowodem wysokiego statusu społecznego, tak dzisiaj wszystko ma się zupełnie inaczej. Zamiast mięsa wybieramy warzywa, dzięki przepisom z różnych części globu poznajemy potrawy na bazie strączków, bardzo pożywne, a co najistotniejsze o wiele tańsze niż dania mięsne.

Zobacz

    Zobacz też