W jaki sposób wybrać dobrą kawę, która będzie spełniała nasze wymagania? Na jakie rzeczy trzeba zwracać uwagę?

Wielu z nas lubi kawę, natomiast jak zakupić odpowiednią odmianę? Czy tańsza kawa jest zawsze złej jakości, który typ zasługuje na uwagę? Jakie są różnice pomiędzy różnymi gatunkami? Te i sporo innych pytań pojawia się, gdy zapragniemy napić się rzeczywiście wyjątkowej kawy. A jak to wygląda faktycznie?

Kawa brazylijska
Źródło: pixabay
Produkcja kawy wiąże się z dużymi wydatkami. Są one związane dla przykładu z właściwą dbałością o glebę, ale też z wykorzystaniem najlepszych technologii produkcji. To też potrzeba zatrudnienia odpowiedniej ilości osób do pracy, żeby cała produkcja była jak najbardziej efektywna. Palarnia kawy, w której pracuje dużo osób, to wymagający biznes, musimy pamiętać o różnych rzeczach, jakie posiadają ogromny wpływ na pożądaną jakość – palarniakawyelephant.pl/. Nie oznacza to jednak, iż tania kawa musi smakowała źle.

Nie powinniśmy się jednak oszukiwać oraz sądzić, iż tego typu artykuł okażę się świetnej jakości, albo będzie smakować niepowtarzalnie i niesamowicie. Przez to, iż nadmiernie chce się oszczędzić na produkcji możliwe jest, iż końcowy efekt będzie bardziej przypadkiem. Dziś na świecie uprawia się właściwie dwa rodzaje kawy. Jedną z nich jest Arabika, kolejną Robusta. Krzaki Arabiki są bardziej wymagające, należy uprawiać je przede wszystkim w wyższych partiach gór Ameryki Południowej oraz Afryki, co ważne w tropikalnym klimacie. Dojrzewają na żyznej ziemi, z dala od mocnego słońca. Przez to powstaje kawa o delikatnym, pozbawionym goryczy smaku. Arabika posiada bardzo mało kofeiny, maksymalnie 1,7 procenta.

Takie kawy są pyszne, przykładem powinna być kawa brazylijska. Kolejny ze wspomnianych rodzajów, kawę Robustę, można uprawiać w niskich partiach gór. Jest bardziej wytrzymała na ciężkie warunki klimatyczne, gorzkawa, ale do tego ostrzejsza w smaku. Posiada z pewnością większą ilość kofeiny, od 2 do nawet 4 procent. To jaką kawę zakupimy jest zależne od naszego gustu, lecz z pewnością jedna, jak i druga jest przepyszna, daje najbardziej doskonałe doznania smakowe. Warto spróbować dwóch, aby stwierdzić, która będzie nam bardziej pasowała.

Zobacz

    Zobacz też